Cosplay

Cosplay obecně

Na Blaviconu bude možné spatřit mnoho lidí v kostýmech. Někdo si je vezme jen pro radost, jiní přijedou soutěžit. Soutěž kostýmů, tzv. cosplay soutěž, bude mít dvě kola: jedno neveřejné online a druhé veřejné na conu. Díky tomu budeme mít jistotu, že se v sobotu budeme moct kochat tím nejlepším, co nám con v rámci cosplaye přinese. Právě v sobotu totiž proběhne veřejná část soutěže o nejlepší cosplay! Po celou dobu conu budou přítomni speciální hosté z ciziny – porotci cosplay soutěže.

Pokud si přineseš libovolně propracovaný kostým se středověkou tematikou nebo přímo ze světa Zaklínače, budeme velmi rádi, protože tím podpoříš atmosféru celého conu. Nezapomeň ale, že kostým není vše. Pravý cosplayer je i divadelním hercem a do své postavy se vžije naplno i chováním a řečí těla!

Jak soutěžit

Do cosplay soutěže je nutné se zaregistrovat předem, nejpozději však do 24. 3. 2019, tedy 3 týdny před conem. Přihláškou se rozumí zakoupení vstupenky online na celý con a vyplnění registračního formuláře. Do soutěže je nutné zaslat následující materiály:

 • jméno postavy, kterou tvůj cosplay představuje, včetně předlohových fotografií
 • informace o kostýmu (materiál, způsob výroby, vlastní tvorba apod.)
 • detailní fotografie kompletního hotového kostýmu (oblečeného)
 • cosplaye, které projdou výběrem porotců pro účast na conu, musí zaslat materiály a info k vystoupení

Nekompletnost či nedostatečná kvalita materiálů může vést k vyřazení ze soutěže; pokud však nalezneme problém, budeme tě o tom informovat.

Pro soutěž je nezbytné, aby kostým byl dokončený, celistvý, umožňoval pohyb a mohl být předveden v celé své kráse. Pro jakékoliv dotazy nás neváhej kontaktovat na cosplay@blavicon.cz.

Speciální výhody pro soutěžící

Každý soutěžící, který postoupí do veřejného kola, bude mít na Blaviconu místo ke spaní ve společné místnosti cosplayerů (pouze matrace, nutnost spacáku). Jde o místnost v budově vedle krčmy. Není zde však sociální zařízení (nutno zajít do krčmy, sprchy lze dohodnout v hlavní budově přes organizátory). Společně s noclehem bude k dispozici i druhá místnost, kterou lze využít jako šatnu. Tyto prostory budou pouze pro cosplayery a budou zamykatelné. Během sobotní soutěže zde bude připraveno taktéž menší občerstvení. Tyto výhody se týkají cosplayerů po celou dobu conu. Cosplayeři mají samozřejmě možnost těchto výhod nevyužít.

Pravidla a průběh

Průběh cosplay soutěže

Soutěž proběhne ve dvou kolech:

 • První kolo proběhne online. Všechny cosplaye posoudí porota dle zaslaných materiálů (důkladné fotky cosplaye včetně samostatných částí a referenčních fotek), které je třeba dodat do 24. 3. 2019, bez možnosti prodloužení.
 • Do 29. 3. 2019 vybere porota 15–20 nejlepších postupujících cosplayerů (přesné číslo se může změnit), kteří budou mít 2 týdny na případné úpravy a přípravu scénky.
 • Soutěžící musí předvést scénku dle libosti, na kterou budou mít max. 3 minuty. Scénka je důležitou součástí hodnocení, měla by tedy být originální, zajímavá a nápaditá. K dispozici bude celé pódium, mikrofon, hudební podkres dle vlastní volby (nutno dodat s předstihem, nikoliv až na místě). Představivosti se meze nekladou, je však nutné mít scénku nejpozději do 7. 4. 2019 schválenou organizátorem.
 • Je nutné, aby se postupující nahlásili při registraci na místě do pátku 12. 4. 19:00 jako cosplay soutěžící (netřeba být v cosplayi). Pokud je problém s časem, je nutné nás o této skutečnosti informovat. Neregistrovaní cosplayeři budou ze soutěže vyloučeni.
 • Druhé kolo proběhne ve dvou částech:
  • První část bude neveřejná před porotou v sobotu 13. 4. 2019 od 10:00. Každému soutěžícímu bude přidělen přesný čas, aby nemusel čekat, až na něj dojde řada. Zde porotci ohodnotí samotný cosplay společně s dotazy na soutěžícího.
  • Druhá část proběhne v sobotu ve 13:00 na hlavním jevišti před porotou a diváky.

Po vystoupení všech cosplayerů zasedne porota na 30 minut, které budou vyplněny dalším programem, a poté proběhne vyhlášení výherců, kteří si převezmou hodnotné ceny za první, druhé a třetí místo v cosplay soutěži, cenu diváků a cenu organizátora.

Pravidla cosplay soutěže

 • minimální věková hranice je stanovena na 15 let, soutěžící pod 18 let musí mít souhlas svého rodiče nebo zákonného zástupce
 • přihlásit se může jednotlivec i soutěžní skupiny (max 3 lidi), skupiny budou hodnoceny jako jeden účastník
 • kompletně zakoupené kostýmy nejsou zakázané, ale ani vítané; tento fakt bude mít rozhodně vliv na hodnocení poroty
 • vítězům předchozích let (v jakémkoliv ocenění) je zakázáno zúčastnit se soutěže ve stejném kostýmu
 • porotcům minulých ročníků je zakázáno účastnit se soutěže v cosplayi, ve kterém byli k porotcování přizváni.
 • veškeré realistické zbraně, jako jsou meče, dýky atp., jsou ZAKÁZANÉ pro použití MIMO samotné vystoupení
 • zakázány jsou kostýmy pohoršující či takové, které porušují morální a etické normy; pořadatel akce a porota si vyhrazuje právo takový kostým ze soutěže vyloučit
 • povoleny jsou kostýmy všech postav výhradně ze světa Zaklínače, ať již z knižního, seriálového, či herního – je nutné dodat obrázek, fotografii či screenshot dané postavy
 • soutěžící musí být schopen samostatného pohybu v kostýmu a samostatného nástupu na pódium
 • v rámci druhého kola soutěže musí soutěžící předvést libovolné vystoupení zahrnující choreografii, hudební podkres, monolog či jakékoliv další obdobné součásti
 • kostým musí být pro účely soutěže kompletní, při nástupu před diváky není možné dooblékat části kostýmu ani opravovat rozbité části
 • každý soutěžící má na své vystoupení 3 minuty
 • svou účastí v soutěži dává soutěžící pořadateli právo k jeho focení v průběhu celého konání conu
 • použití tekutin, třpytek či ohně není dovoleno; je možno ovšem dohodnout výjimku po osobní konzultaci
 • Soutěžící mohou pro svou scénku využít kohokoliv, kromě ostatních soutěžících (tedy např. Soutěžící Triss sehraje scénku s nesoutěžícím Geraltem a Yen)

Kritéria poroty

Porota bude hodnotit soutěžící podle těchto kritérií:

 • Vlastní tvorba – vlastnoručně vyrobené části kostýmu, výrobní postupy, know-how (0-4 bodů)
 • Kvalita – použité materiály, životnost kostýmu, reálnost (0-6 bodů)
 • Detail – porovnání s referencí, detailnost kostýmu, chybějící částí, opotřebení… (0-6 bodů)
 • Celkový vzhled – celkový dojem, funkčnost, provedení… (0-6 bodů)
 • Roleplay/scénka – ztvárnění a vtělení se do role, scénka (nápaditost, provedení…) (0-10 bodů)

Porota

I tentokrát zasedne zahraniční porota složená z pěti cosplayerů. Můžeš se tak těšit na známé tváře cosplayerů ze zaklínačské komunity z různých koutů světa.

Fenix Fatalist Cosplay

Fenix Fatalist Cosplay

Ahoj, kamarádi! Jmenuju se Fenix Fatalist a těším se, až se s vámi všemi uvidím na Blaviconu! Můj vztah se světem Zaklínače začal v mých 20 letech, když jsem si přečetla první knížky. Pak přišly videohry. A pak přišel cosplay a dokonce i krátký fan filmeček! Svět Zaklínače pro mě vždycky byl velkou inspirací a moc ráda se na Blaviconu setkám s dalšími fanoušky. Mám vás moc ráda, lidičky!

Superintendent Cosplay

Superintendent Cosplay

Ahoj, všichni, jsem Johannes, 26letý cosplayer z Německa. Cosplay jsem jako zálibu objevil před pár lety a od té doby mě to nepustilo (přiznávám, moje aktivita občas kolísala :-)). Dělám věci z různých žánrů, od fantasy po sci-fi. Většinou vyrábím zbroje a rekvizity, ale už jsem se i párkrát pokusil něco sešít.
Asi tak před dvěma roky se však zaklínačská komunita hodně rozrostla a začala být velkou součástí toho všeho, takže je pro mě velká čest přijet na Blavicon jako člen poroty! Opravdu se těším, až tam potkám vás úžasné lidi a popovídáme si o Zaklínači, výrobě a všem ostatním, co je na světě důležité!

Tarrer's costumes and props

Tarrer’s costumes and props

Ahoj! Jmenuju se Kevin Leab Thong alias „Tarrer‘s costumes and props“. Pracuju jako komunitní manažer pro Francii v CD PROJEKT RED a jsem zároveň i cosplayer! Už loni mě pozvali, abych byl součástí poroty, a je pro mě velkou ctí si to v roce 2019 zopakovat! Posledně mi na letišti ztratili kostým, takže jsem na Blaviconu nemohl v ničem chodit… ale tentokrát udělám všechno proto, abych si vzal Eredina! Těším se na to, že si užiju tenhle okamžik s vámi všemi! Nashle na Blaviconu!

Mimins Workshop

Mimins Workshop

Ahoj, já jsem Mimin, rakouský cosplayer, larpař a milovník vojenské historie. Na prvním kostýmu jsem začal pracovat v roce 2006 a nedávno jsem se přidal do cosplayerské komunity se svými zaklínačskými kostýmy (mám mužskou Ves, vousatého Vernona Roche a originální postavu jménem Borsuk, se kterým jsem loni překvapivě vyhrál cosplay soutěž na Blaviconu 2018). Při tvorbě kostýmů chci, aby byly „praktické“, takže co možná nejvíc používám pravou kůži, kov, vlnu a další přírodní materiály. Také to bude moje premiéra v roli člena kostýmové poroty, takže na mě prosím berte ohled.

Syf Cosplay

Syf Cosplay

Ahoj, všichni, já jsem Syf a vyrábím kostýmy. Do světa Zaklínače jsem se naprosto zamilovala: zatím jsem udělala pět zaklínačských kostýmů a do budoucna jich mám v plánu udělat ještě mnohem víc. Doufám, že se všichni těšíte na Blavicon (což byste měli)! A že jste připraveni na úžasnou kostýmovou soutěž! Nemůžeme se dočkat, až se tam s vámi setkáme!

Registrační formulář

Registrace jsou již uzavřeny

Percival je skupina z Polska, která hraje hudbu vycházející z vikinských a slovanských tradic. Jejich repertoár se skládá jak z lidových písní, tak i z vlastních skladeb a zavádí posluchače do období raného středověku, do světa našich předků.

Především je to skupina, která stojí za nahráním soundtracku ke hře Zaklínač 3: Divoký hon.

Żywiołak pochází z Polska a má za sebou dlouhou hudební historii. Hraje písně různých žánrů, nejčastěji ale jde o středověko-folkové zasazení. Texty čerpají ze slovanských tradic. Folková část smíchaná s tvrdšími tóny vytváří unikátní hudební směsici.

Jeden kmen je český projekt spojující výtvarné, divadelní a hudební prvky. Těšit se můžete na temnou muziku zpívanou skřetí černou řečí. Čeká vás nezapomenutelný celkový zážitek.

Slovenská kapela Strigoň začínala hraním cover verzí písniček od skupiny Percival, dnes již mají i vlastní tvorbu. Silnou inspirací je pro ně slovanská folková scéna, irské rytmy, středověká hudba a svět fantasy.

Skupina PerKelt hraje tzv. pohanský speed folk, původně pochází z Čech, ale nyní jde o anglickou kapelu. Základní nástroje jsou kytara, flétna, buben nebo perkuse. Značnou roli v jejich muzice pak tvoří zpěv a rychlostní dynamika písní. Těšit se můžete nejen na koncert na pódiu, ale i na každonoční vystoupení v krčmě!

Čtyřčlenná hudební skupina z jihočeského města Tábor, hrající historickou hudbu ze 13. až 16. století, tedy hudbu gotickou a raně renesanční. S otevřenou náručí nás vítají tam, kde dunění bubnů, troubení rohu, mocné tóny středověkých dud a píšťal, vrzání fiduly a niněry, rytmický atak cistry potřeba jsou. Celkový dojem umocňují písně zpívané v originálních starých, mnohdy již dávno zapomenutých jazycích.

Hudební skupina Druga ve svých písních vypráví příběhy inspirované českými pověstmi a slovanskou mytologií. Samotný název skupiny vznikl volným překladem ze staroslovanského slova "přátelství". Tím chce skupina vyjádřit, že hudba je o vzájemném sdílení lidských zážitků a příběhů, jejichž podstata se nemění ani v průběhu staletí bez ohledu na vývoj technologií či dějin.

Říkají o nás

Crach an Craite

"Je třeba rozhodnout o budoucnosti celého Skellige! A nakopat přitom pár Nilfgaarďanů..."

Crach an Craite
Birna Bran

"Blavicon prý dokáže být královský masakr. To si nenechám ujít."

Birna Bran
Udalryk

"Pokusím se sjednotit celé Skellige. Ale jedním okem budu určitě pokukovat po medovině."

Udalryk
Šílený Lugoš

"Po ránu tam prej bejvá tolik lidí modrejch v obličeji, až se bojím, že mezi nima ztratím synka."

Šílený Lugoš
Myšilov

"Ze všeho nejdůležitější je rovnováha. To znamená ten správný poměr medoviny a krve v žilách."

Myšilov
Radovid

"Pojeď na Blavicon, říkali... Bude to sranda, říkali... Bylo to tam fajn, ale i tak jsem z toho ještě pořád trochu otrávenej."

Radovid
Hjalmar an Craite

"Nejlepší lék na ranní kocovinu je boj s ledovým obrem. Medoviny je dost, ale těch obrů už moc nezbejvá..."

Hjalmar an Craite
Ledový obr

"Já jít taky. Undvik nuda. Blavicon spousta lidů já třískat."

Ledový obr
Holger Černá ruka

"Co se nedá sníst, vypít nebo znásilnit, to se musí vyšňupat!"

Holger Černá ruka
Anna Henrietta

"Blavicon byl exkluzivní! Skvělé víno, dobré jídlo, hudba a tanec! Nádhera! Jen jsem tam v tom všem tak trochu ztratila hlavu."

Anna Henrietta
Marigold

"Runda pro všechny! Heeeeeeej!"

Marigold
Berserk

"Hlavně nám nikdo do medoviny neházejte žádný houby."

Berserk

Hlavní partneři

Partneři a sponzoři